Okres jesienno-zimowy sprzyja wszelkim rodzajom infekcji: często rozwijają się w zatokach, powodując ich stan zapalny. Zdarza się, że tego rodzaju dolegliwości pojawiają się również latem, zakłócając wakacyjny odpoczynek czy aktywność na świeżym powietrzu. Objawy zapalenia zatok są uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak leczyć to schorzenie? Co na ból zatok polecają specjaliści?
Zapalenie zatok – objawy i przyczyny
Zatoki są pustymi przestrzeniami ulokowanymi w okolicach nosa i czoła. Gdy są zdrowe, wypełnia je powietrze. Produkują śluz, który służy do oczyszczania i nawilżania wdychanego powietrza.
Zapalenie zatok pojawia się najczęściej w sezonie jesienno-zimowym, gdy występują duże różnice między temperaturami panującymi w pomieszczeniach i na zewnątrz. Przesuszenie błony śluzowej nosa, ułatwiające namnażanie bakterii, wirusów i grzybów, a także zmiany powodujące niedrożność nosa to powszechne przyczyny zapalenia zatok. Objawy tej choroby to najczęściej:
- silny ból głowy;
- uczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła;
- zatkany nos;
- nieprzyjemny zapach z ust;
- zaburzenia węchu.
Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.
Leczenie zapalenia zatok
Gdy pojawiają się uciążliwe objawy zapalenia zatok, konieczna jest wizyta u specjalisty, aby stan chorobowy nie spowodował powikłań. Co na bóle zatok rekomendują lekarze?
Często polecają domowe sposoby walki z tą przypadłością takie, jak inhalacje, picie dużej ilości płynów, nawilżanie błony śluzowej nosa lub ciepłe okłady na bolące miejsca. Sprawdzają się również apteczne preparaty oparte na ziołowych składnikach aktywnych.
Bywa, że konieczne są leki przeciwzapalne, obkurczające śluzówkę nosa i zatok, a nawet antybiotyki. W przewlekłych i nawracających stanach zapalnych zatok wskazany jest zabieg operacyjny.