Nebulizator jest sprzętem medycznym, który można znaleźć coraz częściej w każdym z domów. Stał się on popularnym urządzeniem niczym żelazko czy lodówka, ponieważ stanowi podstawowy sprzęt podczas procesu leczenia infekcji w drogach oddechowych. Czym jest właściwie nebulizator? Jakie jego rodzaje można wyróżnić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Rodzaje nebulizatorów
Inhalatory dostępne w sprzedaży w profesjonalnych sklepach medycznych, tj. MegaMedic, można podzielić na kilka podgrup, nieznacznie różniących się między sobą. Wśród nich są: nebulizator parowy, ultradźwiękowy oraz membranowy. Ze względu na odmienną specyfikę, warto przyjrzeć się im dokładniej.
Nebulizator parowy
Pierwszy typ to nebulizator parowy, który jest zdecydowanie najbardziej popularny. Jego działanie opiera się na kompresji gazu dzięki sprężarce, z którą połączone jest urządzenie, dzięki temu dochodzi do wytworzenia wysokiego ciśnienia, które potrafi rozbić lek na niewielkie cząsteczki. Tego typu inhalatory mają wszechstronne zastosowanie, ponieważ można ich używać z większością leków. Mogą być wykorzystywane nie tylko w przypadku dzieci, ale również dla dorosłych.
Nebulizator ultradźwiękowy
Drugi typ to nebulizator ultradźwiękowy, nazywany także elektrycznym. Główna część tego nebulizatora to płyta grzewcza, na której umieszcza się lekarstwo. Pod wpływem elektronowego ładunku płyta zaczyna wibrować, co wywołuje powstanie fal dźwiękowych, które przyczyniają się do tego, iż lek staje się aerozolem. Jest to świetny inhalator dla dzieci, ponieważ cicho pracuje i ma niewielkie wymiary.
Nebulizator membranowy
Nebulizator membranowy (inaczej siateczkowy) odznacza się wysoką ceną i dużą wydajnością. Za sprawą jego działania leki trafiają do mało dostępnych lokalizacji w drogach oddechowych. Najczęściej używanym w warunkach domowych nebulizatorem, jest zdecydowanie nebulizator pneumatyczny. Dzieje się tak z uwagi na jego uniwersalność, a także opcję zastosowania w leczeniu różnorodnych infekcji, jak i w podawaniu różnych środków o działaniu leczniczym.