Buster Med Zdrowie Leki przeciwwymiotne – to warto wiedzieć!

Leki przeciwwymiotne – to warto wiedzieć!

Wymioty są nie tylko nieprzyjemne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, ale mogą prowadzić do częstego przyjmowania do szpitala. Uporczywe wymioty utrudniają przyjmowanie doustne i zwiększają ryzyko odwodnienia, dlatego właściwe stosowanie leków przeciwwymiotnych może być przydatne. Farmakologiczne leczenie wymiotów u dzieci pozostaje wyzwaniem dla pediatry, ponieważ kilka leków przeciwwymiotnych jest przepisywanych jako bez recepty, poza autoryzowaną etykietą leku.

Leki przeciwwymiotne – podstawowe wytyczne

Wykazano, że pojedyncza doustna dawka ondansetronu zmniejsza ryzyko nawracających wymiotów, potrzebę podawania płynów dożylnych i przyjęć do szpitala u dzieci z ostrym zapaleniem żołądka i jelit. Istnieje wystarczająco dużo dowodów na poparcie podawania ondansetronu u dzieci. Przegląd ten ma na celu przedstawienie przeglądu zastosowania terapeutycznego, bezpieczeństwa i głównych właściwości farmakologicznych leków przeciwwymiotnych u dzieci. Wymioty są częstym problemem u dzieci i jedną z głównych przyczyn dostępu do oddziału ratunkowego i hospitalizacji w krajach rozwiniętych. Najczęściej wymioty są ostre i związane z ostrym zapaleniem żołądka i jelit.  Obecnie dostępne online leki przeciwwymiotne należą do różnych kategorii, mają różne mechanizmy działania i są dostępne w postaci zmiennych. 

O tym należy pamiętać

Wiele leków przeciwwymiotnych wiąże się z działaniami niepożądanymi  i są przepisywane poza autoryzowaną etykietą leku w odniesieniu do dawkowania, wieku i wskazań . Niektóre leki przeciwwymiotne bez recepty są stosowane w obecności wiedzy i dowodów na poparcie ich klinicznego zastosowania. Wymioty występują, gdy impulsy z kory mózgowej, strefy wyzwalania chemoreceptora (CTZ), gardła i nerwu błędnego włókna, przemieszczają się do centrum wymiotów (VC), znajdującego się w rdzeniu. Impulsy odprowadzające przemieszczają się z VC do mięśni brzucha, centrum ślinienia, nerwów czaszkowych i ośrodka oddechowego, powodując wymioty. Patofizjologia wymiotów z zaangażowanymi mediatorami i receptorami oraz skuteczne leki przeciwwymiotne. Nawiasy wokół nazwy receptora oznaczają, że receptor jest obecny, ale prawdopodobnie nie odgrywa roli w nudnościach lub wymiotach w tym miejscu. 

Related Post

aronia3

Jakimi właściwościami leczniczymi charakteryzuje się aronia czarnoowocowa?Jakimi właściwościami leczniczymi charakteryzuje się aronia czarnoowocowa?

Nie wszyscy jeszcze mają świadomość, że aronia czarnoowocowa jest bogatym źródłem związków polifenolowych. Warto także zdawać sobie sprawę, że procyjanidyny, antocyjaniny oraz kwas chlorogenowy należą do związków mających bardzo pozytywne