Bycie osobą aktywną fizycznie niesie za sobą sporo zalet. Regularne uprawianie sportu wzmacnia kondycję, zwiększa wydolność płuc, jak również poprawia krążenie i pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Jak to jednak w życiu bywa, istnieje również druga strona medalu. Wzmożony wysiłek fizyczny wymaga dostarczania organizmowi niezbędnych witamin i mikroelementów. Sportowcy muszą o tym pamiętać. Jednym z najważniejszych składników jest krzem. Co się dzieje, gdy w organizmie zaczyna go brakować i dlaczego łączy się go z borem?
Właściwości krzemu i konsekwencje jego niedoboru
Krzem wykazuje szereg właściwości. Powinien być przyjmowany szczególnie przez osoby zajmujące się na co dzień sportem, a także te, które są w trakcie rekonwalescencji po wszelkiego typu kontuzjach. Ten składnik mineralny ma ogromny wpływ na wzrost i mineralizację kości, zwiększa również elastyczność mięśni i ścięgien. W przypadku wystąpienia urazów zapewnia szybszy powrót do zdrowia. Jego niedobór może doprowadzić do szeregu zmian w ciele sportowca. Krzem jako współtwórca kolagenu odpowiada za prawidłowy rozwój kości. Gdy we krwi występuje go za mało, może to skutkować upośledzeniami układu kostnego.
Krzem z borem – mieszanka cud
Dlaczego krzem łączony jest z borem i jakie ma to znaczenie dla fanów sportu? Mieszanka tych dwóch pierwiastków wzmaga przyswajalność wapnia i magnezu. Takie połączenie regeneruje chrząstki stawowe, zapobiega osteoporozie i zwyrodnieniu stawów. Aby długo cieszyć się z uprawiania ulubionego sportu, krzem z borem zalecany jest wszystkim osobom, dla których ruch stanowi nieodłączny element codziennego życia.