Bardzo dużą przeszkodą do prawidłowej oceny narządów znajdujących się w brzuchu są treści pokarmowe oraz gazy w żołądku, jelitach i dwunastnicy. Dlatego, żeby wykonać prawidłowy badanie, należy wybrać się na nie na czczo.
O czym powinien wiedzieć pacjent przed wykonaniem badania USG brzucha?
Każdy, kto decyduje się na USG jamy brzusznej, powinien co najmniej 5 godzin przed badaniem nie pić, ani nie jeść. Nie wolno również żuć gumy oraz palić papierosów.
Pacjenci, którzy przyjmują regularnie leki, powinni je zażyć najpóźniej godzinę przed umówioną wizytą i popić zaledwie połową szklanki wody. Osoby, które mają tendencję do wzdęć, powinny już 2 dni przed badaniem zachować lekkostrawną dietę oraz 3 razy dziennie przyjmować specjalne kapsułki leków zmniejszających ilość gazów w jelitach.
Kiedy warto wybrać się na takie badanie?
Profilaktyczne USG jamy brzusznej warto wykonać minimum raz na 2 lata. Zawsze powinniśmy zgłosić się do lekarza, kiedy zaobserwujemy u siebie ostre stany chorobowe. Zaliczamy do nich między innymi:
- krwawienie w moczu lub kale,
- krwawienie z dróg rodnych,
- szybka utrata wagi ciała,
- problemy z wypróżnianiem się,
- urazy brzucha,
- długotrwałe utrzymująca się wysoka gorączka.
Badanie trwa maksymalnie 30 minut, a cały obraz widoczny jest na specjalnym ekranie ultrasonografu. USG jest bezbolesne i bezinwazyjne oraz nie ma żadnych przeciwwskazań nawet u kobiet w ciąży. Badanie USG jamy brzusznej w Białymstoku można wykonać w CMRyska.