Moment ujrzenia dwóch kresek na teście ciążowym nierzadko jest dużym zaskoczeniem. Przyszła mama ma na szczęście kilka okrągłych miesięcy, aby przygotować się fizycznie i psychicznie na przyjście na świat maluszka. W tym czasie warto dowiedzieć się jak najwięcej faktów, które wiążą się z narodzinami nowego życia.
Co warto wiedzieć przed porodem?
Niektóre rzeczy wydają się oczywiste, jednak nie zawsze takie są. Zanim ruszy się na porodówkę, warto dowiedzieć się maksymalnie dużo o samym porodzie jak i pierwszych dniach z maluszkiem. W tym celu warto zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie położne pomogą przygotować się do tego ważnego wydarzenia, opowiedzą o tym jak fizjologicznie przebiega poród, czym jest oksytocyna, dlaczego siara (pierwsze mleko) jest tak ważne dla maleństwa, a także skąd się bierze podwyższona bilirubina u noworodka. Na tej stronie można znaleźć więcej szczegółów.
Dlaczego dzieci rodzą się żółte?
Dziecko będąc w łonie matki posiada znacznie więcej czerwonych krwinek, niż człowiek żyjący po drugiej stronie brzucha. Po narodzinach, maluszek zaczyna samodzielnie oddychać, a erytrocyty rozpadają się pod wpływem tlenu. Hemoglobina trafia do wątroby, która nie jest w stanie przerobić jej w tak dużej ilości. Stąd bierze się podwyższona bilirubina u noworodka, która powoduje żółty odcień skóry malucha w drugiej dobie życia.