Dygestorium laboratoryjne stanowi elementarne wyposażenie tego typu pomieszczeń. Dzięki kontrolowaniu niebezpiecznych substancji zapewnia ochronę dla pracowników laboratorium. Wyjaśniamy, czym jest to urządzenie i jak działa.
Wyciąg laboratoryjny – najważniejsze informacje
Dygestorium laboratoryjne to urządzenie w kształcie dużej szafy służące do zasysania powietrza przy wykorzystaniu wentylacji mechanicznej. Może być montowane na blatach lub bezpośrednio do ścian. Jest obsługiwane manualnie przy pomocy rąk pracowników. Jego zadaniem jest ochrona osób znajdujących się w laboratorium. Może kontrolować wiele rodzajów niebezpiecznych substancji, takich jak: opary, pyły i gazy powstające w tym pomieszczeniu. Ponadto wspomaga odpowiednią wentylacje laboratorium i stanowi ochronę przed odpryskami, wybuchami lub pożarami.
Rodzaje dygestorium do laboratorium
Wyróżnia się dwa typy dygestoriów laboratoryjnych, są to modele z o stałej lub zmiennej objętości powietrza. Te pierwsze umożliwiają wyciąganie niezmiennej ilości powietrza przez cały czas pracy urządzenia. Drugi typ zmienia przepływ powietrza ustosunkowując się do aktualnej wysokości skrzydła wyciągu. Prędkość czołowa tego rodzaju urządzeń wynosi 30 metrów na minutę. Nowoczesne dygestorium laboratoryjne jest wyposażone w ekran wskazujący jego aktualny tryb pracy. Ponadto powinno posiadać przycisk umożliwiający włączenie awaryjnego przedmuchu. Jest to rozwiązanie stosowane w celu jak najszybszego usunięcia zanieczyszczeń z pomieszczenia.