Pulsoksymetr to prosty i niezwykle uniwersalny sprzęt medyczny. Pomaga monitorować funkcje życiowe, mierząc, w sposób bezinwazyjny, poziom saturacji, czyli natlenienia krwi osoby badanej. U osoby zdrowej prawidłowy poziom powinien wynosić około 95%-99%, kiedy spada poniżej tego poziomu, można mówić o niedotlenieniu, które jest bardzo groźne dla zdrowia.
Kiedy warto zaopatrzyć się w pulsoksymetr?
Pulsoksymetry są szczególnie przydatne u osób z zaawansowanymi zaburzeniami układu oddechowego, np. w niewydolności oddechowej, astmie i dla osób leczących anemię. Pulsoksymetr jest także wykorzystywany przez kobiety ciężarne, wyczynowych sportowców oraz osoby pracujące na dużych wysokościach. Ponadto w swojej apteczce powinny go mieć także osoby z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą oraz leczący choroby układu sercowo-naczyniowego. Urządzenie to jest również bardzo przydatne dla osób chorych przewlekłych, wymagających stałej opieki, ale także dla osób starszych i niemowląt.
Pulsoksymetr napalcowy – gdzie można go wykorzystywać?
Jako że pulsoksymetry napalcowe to bardzo małe urządzenia mogą być wykorzystywane praktycznie w każdych warunkach. Szczególnie w domu, pracy i podróży. W szpitalach stosowane są najczęściej urządzenia stacjonarne, jednak już coraz częściej w karetkach i na oddziałach ratunkowych wykorzystuje się sprzęt napalcowy.
Jest to urządzenie elektronicznie, dzięki któremu możemy szybko i bezinwazyjnie sprawdzić parametry życiowe, saturacje i tętno. Dzięki temu możliwa jest stała kontrola pracy serca i natlenienia organizmu. Urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie w czasie pandemii, gdyż koronawirus powoduje duszności i problemy z oddychaniem. Dlatego pulsoksymetr napalcowy może okazać się urządzeniem ratującym zdrowie i życie.