Smoczki wzbudzają wiele kontrowersji. Rodzice często boją się stosować smoczek, by nie wpłynęło to negatywnie na ukształtowanie szczęki malucha czy rozwój zębów. Z drugiej strony często spotykamy się z sytuacjami, w których smoczek staje się niezbędny. Dlaczego warto sięgnąć po smoczki ortodontyczne i jakie jest ich zadanie?
Smoczek ortodontyczny – co to jest?
Smoczki ortodontyczne inaczej nazywane anatomicznymi mają za zadanie pomóc rodzicom, ale co ważniejsze, mają zadbać o prawidłowy rozwój zgryzu u dziecka. Ich zadaniem jest prawidłowo rozwijać zęby, zgryz oraz podniebienie.
Smoczki ortodontyczne wykonane są z miękkiego silikonu. Kształtem przypominają sutek podczas ssania. Są lekko wypukłe na górze i delikatnie spłaszczone na dole.
Zaletą smoczków anatomicznych jest to, że nie trzymają się same w buzi. Dziecko musi kontrolować sytuację, dzięki czemu mobilizuje się do naturalnego ułożenia języka. Jednocześnie język równomiernie naciska na podniebienie.
Jak korzystać ze smoczka ortodontycznego?
Dzięki swojej budowie smoczki ortodontyczne nie tylko nie szkodzą dziecku, ale mają dobry wpływ na jego rozwój. Nie znaczy to jednak, że dziecko nieustannie ma mieć smoczek w buźce.
Ze smoczków ortodontycznych trzeba korzystać z rozwagą. Przede wszystkim warto unikać podawania smoka przez pierwsze trzy tygodnie życia dziecka. Smoczek może zakłócić naturalny proces karmienia, a w skrajnych przypadkach dziecko może zrezygnować z mleka matki na korzyść posiłków z butelki.
Warto również pamiętać, by ograniczać dziecku czas ze smoczkiem. Można go podać wyłącznie na chwilę w trudnym momencie, po zaśnięciu również można usunąć go z buźki malucha.
Bardzo ważne jest dostosowanie smoczka ortodontycznego do wieku dziecka. Należy dobrać odpowiedni rozmiar, który jest przeznaczony do konkretnego przedziału wiekowego.