Olej konopny jest olejem roślinnym, który góruje w czołówce pod względem wartości prozdrowotnych, a także wszechstronności używania. Jego ogromną zaletą jest fakt, że posiada wysoką zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które stanowią około 80% jego składu.
Właściwości oleju konopnego
Po pierwsze kwasy omega-3 hamują powstawanie komórek nowotworowych, pomagają uporać się z bólami reumatycznymi, pozytywnie wpływają na serce i naczynia krwionośne, poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci, a także stabilizują poziom cukru we krwi.
Z koeli kwasy omega-6 przyczyniają się do szybszego gojenia ran, lepszej wydolności nerek i wątroby.
W skład oleju wchodzą kwasy tłuszczowe, ale także inne zbawienne witaminy i minerały, które razem tworzą rewelacyjną kombinację dla naszego organizmu. Wśród nich jest witamina E, która poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, witamina A, wpływająca na wzrok i stan skóry, witamina z grupy B wpierająca układ nerwowy, czy witamina K, odpowiadająca za prawidłowe krzepnięcie krwi. Poza tym są w nim liczne minerały jak magnez, wapń, cynk, czy fosfor.
Olej konopny na problemy skórne
Jeśli natomiast chodzi o poprawę wyglądu skóry, jest to spowodowane właściwościami przeciwzapalnymi, nawilżającymi i regeneracyjnymi. W dodatku olej konopny redukuje przebarwienia, podrażnienia, odżywia ją i reguluje wydzielanie sebum. Jest stosowana jako lek w przypadku łuszczycy, egzemy i łojotoku.
Świetnie wpływa na włosy, dodając im blasku i ułatwiając rozczesywanie.
Zastosowanie w kuchni
Oprócz wyżej wymienionych zastosowań, olej jest używany także w kuchni, ze względu na delikatny orzechowy smak i apetyczny, zielony kolor. Świetnie komponują się z sałatkami, sosami, czy pastami. Jest także dobrym dodatkiem dla wegan.