Otarcia naskórka, drobne skaleczenia i podrażnienia to typowe problemy podczas letnich wyjazdów. Za ciasne buty, kontuzje w czasie wspinaczki, drobne urazy w czasie jazdy na rowerze lub na rolkach… Otarciom zazwyczaj towarzyszy pieczenie i ból. Dolegliwości nie trwają zwykle długo, o ile w odpowiedni sposób zajmiemy się pielęgnacją uszkodzonego naskórka. Warto zastosować maść na otarcia skóry. Jakie składniki powinna zawierać i jak ją stosować?
Jak dbać o skórę z otarciami lub skaleczeniami?
Naskórek uszkodzony na skutek otarcia lub skaleczenia staje się tkliwy, zaczerwieniony i bolesny. Możliwe jest pojawienie się miejscowego wysięku osocza, powodującego powstawanie niewielkich strupków. Zdarza się również, że miejsce w okolicy rany staje się opuchnięte. Wszystkie dolegliwości powinny ustąpić w krótkim czasie, o ile oczywiście regeneracja i odbudowa naskórka będzie przebiegać w prawidłowy sposobów. W przypadku otarć warto pamiętać o:
- dokładnym umyciu miejsca zranienia roztworem delikatnego mydła, spłukaniu wodą utlenioną i osuszeniu bez gwałtownego pocierania;
- miejsce zranienia można zabezpieczyć gazą jałową lub pozostawić odkryte – dopływ powietrza przyspiesza gojenie ran;
- warto zastosować maść na skaleczenia, która przyspieszy proces gojenia i zmniejszy dolegliwości.
Jakie składniki zawierają maści na otarcia?
Maść na otarcia skóry (https://www.aptekagalen.pl/rany-otarcia-skaleczenia.html) powinna zawierać w swoim składzie substancje aktywne o działaniu przeciwbakteryjnym, ściągającym oraz przeciwobrzękowym. Składniki te przyspieszają regenerację i odbudowę uszkodzonego naskórka, zmniejszają uczucie pieczenia i ściągania skóry, eliminując jednocześnie ryzyko wystąpienia wtórnego zakażenia bakteryjnego. Do najczęściej stosowanych substancji aktywnych należą tlenek cynku, alantoina, wyciąg z pięciornika, szałwii, ruty i rumianku oraz innych ziół o działaniu bakteriostatycznym i ściągającym. Dodatkowo w niektórych preparatach znaleźć można również aktywne jony srebra, przyspieszające gojenie ran.