Konopie (Cannabis spp.) to rośliny wywodzące się z rodziny konopiowatych. Pomimo istnienia wielu gatunków, badacze zgodnie uznają ten rodzaj za monotypowy z konopiami siewnymi (sativa) jako jedynym gatunkiem. Inni wskazują, że konopie indyjskie (indica) są jedynie podgatunkiem Cannabis sativa. Nie mniej jednak, pomiędzy tymi gatunkami występują subtelne różnice, a wprawne oko jest w stanie bezproblemowo je odróżnić.
Czym różnią się oba gatunki?
Cannabis sativa
Gatunek sativa (zobacz) charakteryzują rośliny wysokie, luźno rozgałęzione, o wąskich liściach. Są to rośliny ciepłolubne, naturalnie występują w tropikalnych krajach, np. Kolumbii, Meksyku, Wietnamie lub Tajlandii.
Specyficzne ułożenie liści, ich kształt oraz spore odstępy pomiędzy węzłami mają za zadanie chronić roślinę przed nadmierną wilgotnością, pleśnią oraz szkodnikami. Konopie siewne lepiej sprawdzą się w uprawach outdoor, szczególnie w ciepłym, tropikalnym klimacie.
Ich działanie określa się jako energetyzujące, aktywizujące.
Cannabis indica
Konopie indyjskie to rośliny znacznie niższe. Mają stożkowaty kształt i szersze liście w porównaniu z gatunkiem sativa. Pochodzą z chłodnych, suchych i górzystych terenów Indii oraz Nepalu. Ochronę przed zimnem zapewnia im gęste ułożenie liści, pąków oraz krótka faza kwitnienia. Ostatnia cecha jest szczególnie pożądana, ze względu na możliwość wielokrotnych zbiorów w ciągu roku. Ta odmiana zdecydowanie lepiej odnajdzie się w uprawie indoor.
W odróżnieniu od konopi siewnych, Cannabis indica wykazuje silne działanie uspokajające.
Mieszanki indica/sativa
Na rynku coraz częściej można spotkać mieszanki z genami sativa i indica. Obie odmiany mogą różnić się między sobą zawartością poszczególnych terpenów, dlatego stworzenie hybryd zapewnia uzyskanie pełni działania konopi. W roślinach z rodziny konopiowatych można znaleźć ponad 100 różnych terpenów:
- Mircen i linalol o działaniu kojącym, relaksującym.
- Pinen wspomagający pamięć i czujność.
- Humulen tłumiący apetyt.
- Limonen łagodzący napięcie.