Ketonal – świetny painkiller czy zło w czystej postaci?

– Coś ty taka skrzywiona? – zapytała Irena.

– Mam koszmarne bóle menstruacyjne, co miesiąc 3 dni wyjęte z życia – zaczęła narzekać Ziuta.

– Bierzesz coś przeciwbólowego?

– Apap na zmianę z Ibupromem, czasem aspirynę łyknę. Albo pomagają na moment, albo wcale.

– A próbowałaś ketonalu?

– Nie, a co to?

– Jest najlepszy, ale na receptę. Chcesz, to mogę ci dać i zobaczysz – z przepastnej torebki wyjęła niewielki, brązowy słoiczek.

Ziuta była jedynie po skromnym śniadaniu, ale bez chwili wahania połknęła tabletkę o zawartości ketoprofenu 100mg, po czym koleżanki rozeszły się do swoich domów.

Comiesięczne dolegliwości ustąpiły po niespełna godzinie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, więc Ziuta ochoczo zabrała się za przygotowanie obiadu. Stojąc przy kuchence i smażąc pierś z kurczaka w panierce, nagle poczuła przejmujący i bardzo silny ból żołądka. Niemal zwaliło ją to z nóg. Usiadła i ostatkiem sił powstrzymywała narastającą panikę. Zmiana pozycji na leżącą nie przyniosła żadnej poprawy, ból pulsował z coraz większą mocą i zdawał się rozdzierać trzewia Ziuty. Ostatkiem przytomności umysłu przypomniała sobie o małej, niebieskiej tabletce, którą zażyła w południe…

Szpitalny Oddział Ratunkowy, płukanie żołądka węglem aktywowanym, kroplówka, leki zobojętniające i blokery. Diagnoza: ostry stan zapalny błony śluzowej żołądka, spowodowany przez ketoprofen – niesteroidowy lek przeciwzapalny.


Po pierwsze – muszę to powiedzieć – kobiety mają naprawdę przechlapane. Dosłownie i w przenośni z powodu „swoich dni”. Po drugie, faceci mają lepiej, a sprawiedliwości nie ma. Dziękuję za uwagę.


ketonal

Sam zażywam ketonal: średnio raz – dwa razy w miesiącu; wtedy, gdy nachodzi bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne. Migrena murowana, taka co zwala z nóg. Potwierdzam, że ketoprofen jest substancją bardzo skuteczną w znoszeniu bólów wszelakich. Nie ma jednak róży bez kolców.

Z doświadczenia wiem, że najgorszym, co można zrobić jest połknięcie ketonalu na tzw. pusty żołądek. Również pozornie wypełniony, np. porcją płatków kukurydzianych z mlekiem może zareagować na lek silnym bólem. Dlaczego tak się dzieje? Już spieszę z jak najprostszym wyjaśnieniem.

Jak to wszystko działa?

W żołądku znajduje się kwas solny, wykorzystywany przez organ do trawienia treści pokarmowej. Kwas ten wytwarzany jest przez tzw. komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka i podawany do niego wskutek działania zawartej w komórkach pompy protonowej. Ma ona za zadanie transport jonów wodorowych H+, czyli kwasowych.

Być może ktoś pamięta z lekcji chemii dwa następujące pojęcia: katalizatory i inhibitory. Zadaniem tych pierwszych jest przyspieszanie, a czasem wręcz umożliwienie zajścia reakcji, z kolei inhibitory są substancjami spowalniającymi te procesy.

Ketoprofen, ale również np. kwas acetylosalicylowy działają drażniąco na błonę śluzową żołądka. W skrajnych przypadkach – jak to miało miejsce u naszej pacjentki, Ziuty – mogą wywołać jej ostry stan zapalny. Prawda jest taka, że nigdy nie możemy być pewni, czy lek, który braliśmy już stukrotnie i nie wywoływał żadnych skutków ubocznych, za 101 razem nie spowoduje negatywnej reakcji.

Wróćmy do inhibitorów. Jeśli po zażyciu ketonalu zdarza nam się cierpieć z powodu bólów żołądka, brzucha, złego samopoczucia, być może powinniśmy sięgnąć właśnie po lek zmniejszający ilość wydzielanego przez żołądek kwasu solnego, bo przecież kwas podrażnia dodatkowo błonę śluzową żołądka, uprzednio już nadwątloną przez ketoprofen. Może powstać zapalenie, nadżerka, a finalnie wrzód i perforacja, co jest już stanem bardzo niebezpiecznym.

Bez recepty można kupić m.in. Polprazol i Ranigast, przy czym większą skutecznością wykazuje się ten pierwszy. Będzie to jako taka „osłona”, ale należy pamiętać, że nie można tego typu preparatów stosować w nieskończoność, ponieważ one tylko maskują przyczynę problemu. Jeśli dolegliwości po ketoprofenie występują stale i zawsze, prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować z jego stosowania.

Na koniec, ciekawostka

Gdy wpiszesz w googlach „ketonal” i wejdziesz na dowolnie wybrane forum, każdorazowo co najmniej kilka osób przekręci nazwę leku i napisze „ketanol”. Może faktycznie nawet lepiej to brzmi, grunt, że każdy wie o co chodzi, a nasz mózg często nawet nie zauważa takiej inwersji. Tak czy inaczej, uważajcie z tym lekiem, starajcie się unikać zażywania go, jeśli nie jest to naprawdę konieczne. Gdy już sięgasz po ketonal, wypchaj wpierw swój żołądek porządnie jedzeniem, nie pij alkoholu, powstrzymaj się od palenia tytoniu i obserwuj się bacznie. Może wtedy przeżyjesz.

Jeśli spodobał Ci się mój blog i chciałbyś poczytać zabawne teksty niemedyczne mojego autorstwa, serdecznie zapraszam na swoją drugą stronę internetową:

logo

Author: Buster

18 stories / Browse all stories
 • Dziewczyna Z Tatuażem

  Moja siostra „pożera 15 ketonali miesięcznie albo i więcej..
  ja sie tego boję bo wiem że uzależnia
  choć mnie by zabiło :)

  • http://buster.pw/ Buster

   Mnie też by zabiło; co Ona tak tego nadużywa?

 • Zielona Małpa

  Sama używam ketonalu, właśnie w te dni, ale tylko wtedy, gdy za późno zorientuję się, że nie wzięłam tabletki rozkurczowej dostatecznie wcześnie. Wtedy wymioty gwarantowane. W sumie to od roku chyba go już nie zażyłam, bo przerzuciłam się na Nimesil, który działa błyskawicznie i prawie tak samo dobrze jak Ketonal. Moja mama miała przez Ketonal straszne problemy żołądkowe, stąd wiem, że trzeba z nim bardzo uważać.
  zielonamalpa.blog.pl

 • http://monikainthebigworld.blogspot.com Monika Amellies

  Nigdy tego nie próbowałam i szczerze mówiąc nie zamierzam, bo nie jestem przekonana do tego typu tabletek, bo biorąc jedną będzie ok ale brać to za każdym razem jak zajdzie taka potrzeba to już przesada

 • http://marcinkaminski.pl/ Marcin KAMYK Kamiński

  Mnie najlepiej osłonowo przed wzięciem Ketonalu działa dobry rosołek :)

 • kometax

  Ja przed wzięciem ketonalu zjadam suchą bułkę rozmoczoną w wodzie (zwykle biorę go przy bólu zęba lub b. silnej migrenie; leki bez recepty niestety nie działają.) i nie mam żadnych dolegliwości ze strony żołądka.

 • Mila Solshine (1 rok ago)
  A to bardzo ciekawa informacja, tj. że B12 zmagazynowana w…
 • Buster (2 lata ago)
  Dzięki, to bardzo miłe! Wiesz, zdarza mi się żałować, i…
 • Joanna Kwasigroch (2 lata ago)
  Masz takie dobre podejście, predyspozycje. Może jednak warto było zostać…
 • kometax (2 lata ago)
  Ja przed wzięciem ketonalu zjadam suchą bułkę rozmoczoną w wodzie…

Nowe zdjęcia »

 • operacja usunięcia wyrostka robaczkowego