Gdy zabijasz oddechem

Jednym jedzie z gęby, innym wali z japy, kolejnym cuchnie z mordy, a pewnej grupie po prostu śmierdzi z ust. Problem szczególnie daje się we znaki rano, gdy pomimo dokładnego wieczornego umycia zębów nie mamy śmiałości, aby pocałować leżącą obok partnerkę. Albo partnera, jak kto tam sobie woli. Niemiły zapach pojawia się również w przypadku dłuższych przerw w jedzeniu i piciu, towarzyszy mu zazwyczaj przykry posmak w jamie ustnej.

Był u mnie na studiach pewien gostek. Ogólnie bardzo porządny, uczciwy i pracowity człowiek. Miał jednak kilka istotnych wad. Przede wszystkim, był najpowolniejszym człowiekiem na świecie – do tego stopnia, że Waldemar Pawlak mógłby się jawić przy moim znajomym jako osoba chaotyczna i nerwowa oraz porywcza we wszystkim co robi. Pewne rzeczy dochodziły do jego neuronów z opóźnieniem, jakie pamiętamy z czasów, gdy to jeszcze Atari dominowało na rynku komputerów osobistych. Jeśli miałeś do niego jakąś sprawę i chciałeś ją załatwić telefonicznie, prawdopodobnie prędzej uzyskałbyś połączenie głosowe z papieżem, dzwoniąc po prostu do kancelarii Watykanu. Telefon mojego kolegi zawsze znajdował się w grubym pokrowcu oraz w plastikowym pudełku, umieszczonym dodatkowo w plecaku, który swobodnie mógłby robić za schron przeciwatomowy, bo w przypadku ataku nuklearnego byłby prawdopodobnie jedyną rzeczą, która nie zdematerializowałaby się z powierzchni ziemi w wyniku destrukcyjnego działania fali uderzeniowej. Wszyscy, którzy chcieli, bądź musieli skontaktować się z Marianem, skazani więc byli na spotkanie face to face. Wydobywający się z jego ust smród zdolny był powalić każdego; nawet ludzi, którzy chwilę wcześniej nawdychali się w laboratorium oparów amoniaku. Trudno się więc dziwić, że dziewczyny traktowały chłopaka raczej jako ciekawostkę przyrodniczą niż obiekt seksualnych podbojów, pomimo że swoją aparycją nie straszył w sposób szczególny i wyzbywszy się problemów odorowych, swobodnie mógłby przygruchać sobie jakąś potrzebowską. Niestety, aspekty płciowe zdawały się go interesować w podobnym stopniu jak własne problemy gardłowe. Od kiedy tylko miałem wątpliwą przyjemność poczuć tę anginową woń, wiedziałem, że pochodzi ona z migdałków, a dokładnie: z obecnych w nich czopów.

Czopy retencyjne, czy też kamienie migdałkowe (tonsillitis) tworzą się w załomach (kryptach) migdałków podniebiennych wskutek przewlekłej infekcji bakteryjnej, bądź wirusowej migdałków i gardła. Na te cuchnące biało-żółte grudki, oprócz drobnoustrojów składają się również resztki pokarmowe oraz złuszczony naskórek błony śluzowej jamy ustnej.

kamienie migdałkowe

Wiele osób posiada niewielkie migdałki o regularnym kształcie i strukturze. Ci szczęśliwcy bardzo rzadko doświadczają infekcji górnych dróg oddechowych i dzięki temu mogą z dużo większą przyjemnością oraz komfortem iść przez życie. Druga, liczniejsza grupa z problemami gardłowymi zmaga się już od wczesnego dzieciństwa. Ciągłe przeziębienia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i wiosennym, nawracające anginy, a co za tym idzie, regularnie ordynowane antybiotykoterapie, nie pozostały bez wpływu na stan migdałków podniebiennych. Niektórzy twierdzą, że powstawaniu kamieni migdałkowych sprzyja dieta bogata w nabiał, tj. w tym wypadku spożywanie serów twarogowych i żółtych oraz jajek. Teoria głosi, że cząstki pogryzionego, rozdrobnionego pokarmu „wchodzą” do krypt migdałkowych, zatykając je i następnie, przy udziale śliny oraz drobnoustrojów, przemieniają się we wspomniane grudki. Coś w tym chyba jest, ale na dobrą sprawę można by posądzać o takie działanie każdy pokarm, nie będący płynem. Czy to oznacza, że osoby cierpiące na przerost migdałków muszą już do końca życia pozostać na diecie godnej przykutego do łóżka 90-latka? Nie! Istnieją dwa sposoby na zaradzenie problemowi.

Wycięcie migdałków

wycięcie migdałków

Rzeźnicki, archaiczny zabieg bardzo chętnie wykonywany przez polskie szpitale. Gdy z opisanym wyżej problemem zgłosisz się do laryngologa w ramach NFZ, możesz być niemal pewny, że ten zaproponuje Ci właśnie usunięcie migdałków. O ile zabieg tonsilektomii może być niezbędny w przypadku powtarzających się ciężkich, ropnych zapaleń, to usuwanie tych narządów limfatycznych tylko z powodu lekkiego ich przerostu i rozpulchnienia, jawi się jako co najmniej niewłaściwe i nierozsądne. Zwłaszcza że przez pierwszy tydzień od zabiegu jesteś w stanie jeść jedynie lody i ketonal.

Kryptoliza

Metoda stosunkowo nowa, ale bardzo szybko zyskująca popularność i uznanie.

Tak jak widzicie na załączonym filmie, zabieg polega na spłyceniu krypt migdałkowych, w efekcie czego same omawiane narządy stają się mniejsze i zyskują bardziej regularną, jednorodną strukturę, dzięki czemu powstaje duża szansa na trwałe wyzbycie się problemu zalegania. Kryptoliza opiera się na zastosowaniu fal radiowych przy udziale niskiej temperatury, skalpel jest zbędny. Znieczulenie miejscowe skutecznie ogranicza doznania bólowe, a okres rekonwalescencji jest o ponad połowę krótszy niż w przypadku klasycznego zabiegu wycięcia migdałków. Same dolegliwości również nie są tak traumatyczne. Podstawową, być może jedyną wadą tej metody jest brak refundacji NFZ na jej wykonanie.

Koszt w prywatnym gabinecie to od około 700zł za jeden zabieg, przy czym zazwyczaj, dla uzyskania zadowalającego efektu, niezbędne są 3 zabiegi rozłożone w czasie.

Temat kryptolizy z całą pewnością rozwinę tutaj w przyszłości i prawdopodobnie będzie to zapis rozmowy z osobą, która w/w zabieg przeszła. Na razie moim celem było zasygnalizowanie pacjentom, zmagającym się z problemem przerostu migdałków i zalegania w nich czopów retencyjnych faktu, iż niekoniecznie skazani są na co najmniej nieprzyjemny zabieg tonsilektomii. Oczywiście, zdarzają się przypadki, w których metoda klasyczna jest jedynym rozsądnym wyjściem – ostateczna decyzja powinna należeć do lekarza. Fachowca, nie rzeźnika.

Jeśli spodobał Ci się mój blog i chciałbyś poczytać zabawne teksty niemedyczne mojego autorstwa, serdecznie zapraszam na swoją drugą stronę internetową:

logo

Author: Buster

18 stories / Browse all stories
 • http://wytuszowanerzesy.blogspot.com/ Iwona

  zdjęcia przerażają :(

  • http://buster.pw/ Buster

   No niestety, nic przyjemnego :/

 • MW

  Gdzie w polsce, a najlepiej w krakowie można zrobić zabieg kryptolizy?

  • http://buster.pw/ Buster

   Nie dysponuję niestety informacjami tego rodzaju.

 • http://larmed.com.pl/ Larmed

  Bardzo interesujący artykuł.

 • Suley

  A co robic w przypadku jak migdalki zostaly wyciete a czopy retencyjne nadal gdzies sa? Gdzies dalej w glebi gardla?

 • Mila Solshine (1 rok ago)
  A to bardzo ciekawa informacja, tj. że B12 zmagazynowana w…
 • Buster (2 lata ago)
  Dzięki, to bardzo miłe! Wiesz, zdarza mi się żałować, i…
 • Joanna Kwasigroch (2 lata ago)
  Masz takie dobre podejście, predyspozycje. Może jednak warto było zostać…
 • kometax (2 lata ago)
  Ja przed wzięciem ketonalu zjadam suchą bułkę rozmoczoną w wodzie…

Nowe zdjęcia »

 • operacja usunięcia wyrostka robaczkowego